Najczęściej kupowane

Płacę przez PayU

Producenci

Promocje

  • Tanzania AA
    Tanzania AA

    Moc: średnia Kwasowość: niska Body:...

    9,76 zł -10% 10,84 zł

Informacja

Wszystko na temat arabiki

Wszystko na temat arabiki

Arabika to kawa, którą zapewne pijesz najczęściej.  Jest to najpopularniejsza kawa, stanowiąca około 80-90 % zasobów kawowych świata. Nie dziwię się, bo też wolę arabikę od robusty, choć arabika arabice nie równa. Znam też takich, którzy ubóstwiają robustę, ale tym razem o arabice to rzecz.

 

Skąd?

Najpopularniejsza i najlepsza kawa arabika z początku uprawiana była tylko w Etiopii, Sudanie, Jemenie i Kenii. Obecnie uprawiana jest m.in. na Karaibach, w Etiopii, Brazylii, Kolumbii, w Indiach, na Jawie oraz Sumatrze – generalnie w różnych zakątkach świata, w których jest ciepło i w których sprzyjają warunki.

 

Jak wygląda?

Roślina coffea arabica jest krzewem sięgającym nawet do pięciu metrów. Ma błyszczące liście i białe kwiaty, natomiast owoce są z zewnątrz czerwone. Ze względu na swój wygląd arabikę uprawia się często w doniczkach jako roślinę ozdobną. Arabika kwitnie i owocuje przez większą część roku. Ziarna arabiki uzyskane dzięki fermentacji i wypłukaniu nadgniłej owocni są szarozielone i podłużne, przecięte prostą bruzdą. Są nieco większe niż ziarna robusty.

 

Jak smakuje?

Jest łagodna i mniej kwaskowata od robusty, choć nie da się jednoznacznie określić smaku arabiki – każda odmiana może smakować zupełnie inaczej, a odmian na świecie jest co najmniej 20 (wiele z nich znajdziesz w sklepie Coffee Up!). W większości odmian arabiki dość wyraźnie wyczuwane są jednak nuty czekolady.

Kawy znanych marek to najczęściej mieszanki różnych odmian. Czasem dodaje się do nich trochę robusty, ponieważ dzięki niej tworzy się ładna crema, zapobiegająca zbyt szybkiemu ulatywaniu aromatu.

 

Po co, na co, komu?

Po co? Żeby dobrze zaczynać dzień. Na co? Dla przyjemności. Komu? Mnie, mojemu mężowi, Tobie. Wszystkim. :)

A poważniej: arabika to podstawa większości kaw – na bazie arabiki powstają przeważnie kawy smakowe, mieszanki kaw znanych marek oraz najlepsze espresso. Arabikę pije się jako przysmak oraz jako napój energetyzujący, choć tu lepiej sprawdza się robusta, zawierającą większą ilość kofeiny. 

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
   Strona www: (Site url withhttp://)
* Treść komentarza: