Najczęściej kupowane

Płacę przez PayU

Producenci

Promocje

  • Tanzania AA
    Tanzania AA

    Moc: średnia Kwasowość: niska Body:...

    9,76 zł -10% 10,84 zł

Informacja

Jemen - ojczyzna kawy?

Jemen - ojczyzna kawy?

Jemen to niewielkie, słabo rozwinięte państwo arabskie, położone na Półwyspie Arabskim pomiędzy Omanem a Arabią Saudyjską. Rzeźba kraju jest wyżynno-górzysta, co sprzyja uprawie kawy. Bezrobocie jest tam bardzo wysokie, a większość zatrudnionych pracuje w rolnictwie, w tym przy uprawie znakomitej kawy, jak na przykład Jemen Matari. 

Plantacje w Jemenie są małe, krzewy kawowe często rosną dziko na niedostępnych stromych zboczach na dużych wysokościach (1800-2300 m n.p.m.), dlatego też do ich upraw oraz zbiorów nie stosuje się maszyn ani nawozów (tym bardziej, że Jemeńczyków na nie nie stać). Do suszenia na otwartym słońcu kawa przewożona jest przy pomocy zwierząt (osłów). Wszystko to składa się na uprawę dokładnie taką samą, jak przed wiekami. Stąd też wyjątkowość tej kawy.

Kawa jest w czołówce najczęściej eksportowanych z Jemenu produktów (obok ropy naftowej i ryb). Od jemeńskiego portu przy Morzu Czerwonym  al-Mokha, z którego dawniej często eksportowano ziarna, pochodzi dzisiejsza nazwa mokka (choć dziś mokka oznacza kawę przygotowywaną z czekoladą). Podobno właśnie z Jemenu trafiła do Europy pierwsza kawa, choć niektórzy upierają się, że jednak Etiopia jest jej ojczyzną. Za Jemenem przemawia pochodzenie nazwy najpopularniejszej na świecie kawy – arabica (Półwysep Arabski), natomiast za Etiopią przemawia pochodzenie słowa... kawa, który pochodzi od etiopskiego regionu Kaffa. Ostateczny wybór ojczyzny pozostawiam więc Wam :).

Mimo, że Jemen w dużej mierze zarabia na kawie (np. Jemen Matari), to jednak udział Jemenu w produkcji kawy na świecie jest bardzo mały Tamtejsi rolnicy wolą raczej uprawiać qat, czyli popularny w Jemenie narkotyk w postaci liści do żucia. Sprawia to (obok specyficznych, naturalnych sposobów uprawy), że kawy z Jemenu nie należą do najtańszych. Prawdziwych smakoszy to jednak nie odstrasza, ponieważ dość wysoką cenę rekompensuje wyjątkowy aromat i pełny smak – nieco gorzkawy, lekko ostry. Na tę przyjemność nieczęsto pozwalają sobie sami Jemeńczycy, którzy  swoją kawę przygotowują nie z ziaren, a z ich wysuszonych łupinek. Qishr, bo tak nazywa się napar, przyprawiany jest imbirem i czasami cynamonem. Na pewno warto spróbować.

Aby kupić kawę z Jemenu, kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
   Strona www: (Site url withhttp://)
* Treść komentarza: